Upał - jak sobie z nim radzić?

 

Rejestracja Internetowa

 

Kilka podpowiedzi, jak radzić sobie w upalne dni.

Zmieniający się klimat i odczuwalny wzrost temperatury szczególnie latem, zmuszają nas do nabycia nowych nawyków, jak radzić sobie w upale.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by ubierać się w luźne i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin (len, bawełna, jedwab), ze szczególnym zwróceniem uwagi na okrycie głowy. Głowa jest tą częścią naszego ciała, przez którą zimą tracimy najwięcej ciepła, a latem najłatwiej ulegamy przegrzaniu. Nasza czaszka działa jak „puszka” -nagrzewa się od słońca i przegrzewa mózg, stąd udary słoneczne.

Problem przegrzania mózgu jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci i osób starszych.

Warto nadmienić również, że tak popularne nakrywanie wózka dziecięcego pieluchą jest niebezpieczne. Powoduje osłonięcie przed samym słońcem, jednak sprawia, że temperatura wewnątrz wózka wzrasta i przyczynia się do przegrzania dziecka. Można porównać to do przebywania w nagrzanym aucie.

Ciekawostka – pampersy, nie przepuszczają wody i skutecznie blokują dopływ powietrza do skóry, tym samym przyczyniają się do nadmiernego pocenia (utraty wody i elektrolitów) i odparzeń. W ramach doświadczenia proponuję owinięcie ręki folią spożywczą i pozostawienie jej na 30 min. Przekonacie się Państwo, jakie to uczucie.

Kolejnym ważnym punktem, który musimy wziąć pod uwagę jest nawadnianie naszego organizmu. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie wody i wbrew pozorom ciepłych napojów, np. miętowej herbaty. Picie bardzo schłodzonych napojów jest szkodliwe, ponieważ różnica temperatur często prowadzi do infekcji gardła, a energia spożywana na ogrzanie zimnego napoju dodatkowo podnosi temperaturę naszego ciała.

Pomieszczenia, jeśli nie są klimatyzowane warto, aby zamknąć i zaciemnić okna -ciepłe powietrze nie będzie przez nie wpadać. Można podratować się wentylatorem lub klimatyzacją, pamiętając jednak, że jest to nieekonomiczne i może narazić nas na przerwy w dostawie prądu. Najlepiej intensywnie chłodzić pomieszczenia w nocy i wczesnym rankiem.

Odpowiednio dobrana dieta również jest wskazana. Powinniśmy unikać ciężkostrawnych potraw, przewagę powinny stanowić warzywa i owoce oraz nabiał. Dodatkowym atutem tych produktów spożywczych jest to, że nie trzeba ich podgrzewać, co też jest istotne. Warzywa i owoce zawierają dużo wody i soli mineralnych, które również należy uzupełniać.

 

                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!