Odczuwasz napięciowe bóle głowy? - mgr Bartosz Wincenciak radzi:

Rejestracja Internetowa

 Na bóle głowy cierpi na świecie bardzo wiele osób. Nie wszyscy jednak wiedzą, że blisko 75 % wszystkich bóli głowy ma charakter napięciowy a to oznacza, że nie wymagają drogiej diagnostyki obrazowej a jedynie szczegółowego wywiadu w gabinecie fizjoterapeuty.

Wrażenie ucisku, promieniowanie bólu od potylicy, często siedząca praca oraz stres w wywiadzie dają nam niemal 100% pewność, iż pacjent, który znalazł się w gabinecie ma problem z NBG (napięciowy ból głowy).

Ból w NBG wynika z ucisku nerwu potylicznego większego, przez struktury powięziowe. Jest to więc problem mechaniczny. Co za tym idzie ? Nie powinno się stosować farmakoterapii (leków przeciwbólowych) lecz działanie rozluźniające, uwalniające napięcie i przywracające ślizg nerwu względem innych tkanek.

Mój sposób na napięciowe bóle głowy:

W pierwszej kolejności wykonuje haczykowanie mięśni szyi i głowy. Przy pomocy specjalnego haczyka oddzielam powięź mięśnia czworobocznego, międzykolcowego, haczykuje mięśnie podpotyliczne oraz co najważniejsze – czepiec ścięgnisty. To ta struktura bezpośrednio uciska Nerw Arnolda – tak kluczowy przy opisywanym bólu.

Następnie wykonuje terapię punktów spustowych wyżej wymienionych struktur. Silne ukrwienie mięśni powoduje zmniejszenie ich napięcia i bólu tym samym. Efekt po tym zabiegu pacjenci określają tak jakby im zdjęto kilka kilogramów z barków przeszkadzającego ciężaru.

W końcowej części terapii uwalniam przy pomocy technik manipulacyjnych odcinka szyjnego. Technika ta przywraca prawidłowy zakres ruchu, który bardzo często jest ograniczony przy tym schorzeniu.

Uzupełniam terapię oklejeniem taśmą do kinesiologytapingu, która poprawia efekty zabiegu i wydłuża jego działanie.

W przypadku terapii napięciowego bólu głowy nie możemy zapomnieć o ważnym aspekcie psychologicznym jako o przyczynie dolegliwości. Wywiad z każdym pacjentem powinien być szczegółowy a powiązanie dolegliwości z problemami w pracy czy rodzinną tragedią konsultowane z psychologiem czy psychoterapeutą.

 

Zdjęcie z zasobów: Technologia fotografie designed by Kjpargeter - Freepik.com

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!