Nie taki psychiatra straszna, jak ją malują ...

Rejestracja Internetowa

Jesteś spięty, zdenerwowany, byle drobnostka wyprowadza Cię z równowagi? A może odczuwasz nieuzasadniony lęk? Coraz szybszy pęd życia i zmieniające się technologie przyczyniają się do gromadzenia coraz nowych dóbr materialnych. Nasze dzieci muszą chodzić na zajęcia dodatkowe, a najlepiej na kilka. Musimy wymieniać telefony komórkowe, nowe modele telewizorów. Nowe komputery muszą mieć coraz większą pamięć, bo nowe gry już nie dadzą zainstalować się na starych. Osiągnięcie tego wszystkiego kosztuje nie tylko coraz więcej pieniędzy, ale również coraz więcej czasu, którego zaczyna nam brakować. Nie mamy kiedy się relaksować, a z biegiem czasu już tego nawet nie potrafimy. Kumuluje się w nas napięcie, dochodzą do tego problemy ze snem, czasem lęki i obawy, które bywają maskami depresji.

Szacuje się, że ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w roku. Do najbardziej znanych przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w UE należą zaburzenia nastroju i depresja. Szacuje się, że do 2020r. depresja będzie najczęstszą przyczyną zachorowalności w krajach rozwiniętych. Obecnie w Unii Europejskiej co roku około 58 tysięcy obywateli umiera w wyniku popełnienia samobójstwa, jest to więcej niż ginie w wypadkach drogowych, zabójstwach, czy z powodu HIV/AIDS. W gabinecie lekarskim często spotykam się z wyznaniem, że pacjenci obawiali się wizyty, ponieważ swoje wyobrażenie o zaburzeniach psychicznych i ich leczeniu kształtowali w oparciu o doniesienia medialne lub co gorsza filmy fabularne, takie jak np. „Lot nad kukułczym gniazdem”. Na szczęście ten stereotyp jest już dawno nieaktualny, a psychiatria zajmuje się problemami życiowymi, które dotykają nas na co dzień. Być może Ty również doświadczasz sytuacji, kiedy:

- Twoja babcia już cię nie rozpoznaje Osoby w wieku podeszłym lub takie, które z innych powodów (przewlekłe nadużywanie alkoholu, wypadki przebiegające z urazami głowy) mają zmiany w centralnym układzie nerwowym często mają zaburzone funkcje poznawcze do zaburzeń orientacji co do czasu, miejsca i własnej osoby włącznie. Mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do najbliższych, których identyfikują jako obce osoby, mogą oskarżać ich o różne nieprzyjazne zachowania, które w rzeczywistości nie mają miejsca i.t.p. Tego typu problemy związane są z otępieniami. Leżą one w kręgu zainteresowania psychiatrii i neurologii

- Twój mąż jest agresywny i nadużywa alkoholu Choroba alkoholowa jest w Polsce dużym problemem, bowiem istnieje przyzwolenie społeczne dla tego typu zachowań. Do niedawna niewiele mówiło się o skutkach społecznych picia, a także o kosztach, jakie ponoszą wszyscy obywatele w związku z konsekwencjami zdrowotnymi czy administracyjnymi nadużywania alkoholu. To się od niedawna zmienia. Większość osób uzależnionych od alkoholu tworzy skuteczny system iluzji i zaprzeczeń, dzięki którym zarówno one same, jaki i niestety często również ich rodziny, nie dostrzegają problemu. Leczeniem uzależnienia od alkoholu, ale również innych substancji psychoaktywnych zajmuje się właśnie psychiatria.

-Masz kłopoty ze spaniem, czujesz się przemęczona i przygnębioną Różne badania wskazują na to, że u podłoża nawet 60% zaburzeń snu leży depresja maskowana właśnie w ten sposób. Kiedy indziej nie rozumiemy jakie są przyczyny tego, że w jakimś okresie czasu nie mamy napędu, aby podejmować różne aktywności, nie mamy siły zająć się nawet codziennymi obowiązkami. Te i inne objawy mogą świadczyć o depresji. Poradzenie sobie z tymi objawami, nie leży w kręgu możliwości pacjenta, nie wystarczy „wziąć się w garść”. W takich sytuacjach nieocenioną pomoc może zaoferować psychiatria. Przeszkodę stanowi obawa przed wizytą u psychiatry.

-Twoja córka cierpi na anorksję Zaburzenia odżywiania mogą przebiegać w dwojaki sposób, albo pod postacią anoreksji, albo bulimii. Na ten temat dość dużo mówi się w mediach i nawet przeciętny „Kowalski” słyszał te hasła. Nie każdy wie jednak, że leczeniem tych zaburzeń zajmuje się psychiatra i psycholog, a poza tym „stygmatyzacja tych specjalności” powoduje późne zwracanie się po pomoc. Są to kłopotliwe schorzenia w leczeniu psychiatrycznym, dlatego ważna jest czujność opiekunów i wczesna interwencja.

Bardzo często mówimy o tym, że zdrowie jest dla nas najwyższą wartością,. Przy wielu okazjach życzymy zdrowia naszym bliskim, rozmawiamy też o różnych schorzeniach, wymieniamy się opiniami na temat lekarzy, placówek ochrony zdrowia. Wydaje się jednak, że przeważnie koncentrujemy się na zdrowiu somatycznym, zwłaszcza że objawy ciała takie jak ból czy gorączka są dla nas łatwo dostrzegalne, dlatego jednoznacznie odczytujemy je jako sygnały problemów zdrowotnych. Jeżeli zaś chodzi o naszą psychikę i różne zaburzenia z nią związane zachowujemy się, jak byśmy wkraczali na nieznany ląd. Lęk przed chorobą psychiczną, spowodowany wieloma uprzedzeniami i stereotypami, jest w nas głęboko zakorzeniony. Wielu ludzi myśli: “Mnie się to nie może przydarzyć. Każdy, ale nie ja!”. Dlatego powtórzę za Epikurem : „Dla nikogo nie jest ani za wcześnie, ani za późno, aby zacząć troszczyć się o zdrowie swej duszy.”

ZAPRASZAMY DO NASZEJ PORADNI ZDROWIA PSYCHICZNEGO, GDZIE PORAD UDZIELĄ:

DR N. MED. ROMA KORNET - specjalista z zakresu psychiatrii,

LEK. MED. AGNIESZKA KRZEMIŃSKA - specjalista z zakresu psychiatrii


Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!