RAK JĄDRA - młodzi mężczyźni powinni zachować szczególną czujność!

Rejestracja Internetowa

 

 

 

Autor: lek. med. Maciej Kwiatkowski 

W swojej praktyce lekarskiej najczęściej spotykam się z młodymi mężczyznami, którzy przychodzą na swoją pierwszą wizytę do urologa, używając sformułowania: „przysłała mnie do Pana moja dziewczyna/partnerka/żona”. To kobiety najczęściej stawiają pierwszą diagnozę wyczuwając niepokojące zgrubienie w okolicy moszny, jąder.

Rak jądra stanowi 1,6% nowotworów złośliwych u mężczyzn. Niepokoi fakt, że jest on najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na około 30 rok życia. Najbardziej narażeni są przedstawiciele płci męskiej w wieku od 20 do 44 roku życia.

Nie stwierdzono konkretnej przyczyny prowadzącej do powstania raka jądra. Jako najczęstsze wskazuje się podłoże genetyczne i wnętrostwo (niezstąpione jądra w okresie dzieciństwa). Noszenie telefonu w kieszeniach spodni, trzymanie laptopa na kolanach, wcześniejsze urazy czy przebyte stany zapalne jąder nie mają potwierdzonego naukowo wpływu na możliwość wystąpienia raka jądra.

Występuje kilka typów raka jądra, 50% z nich to nasieniaki, które wcześnie zdiagnozowane dają 100% szans na wyleczenie.

Rak jądra w swojej początkowej fazie, jak większość nowotworów, nie daje wyraźnych, niepokojących objawów. Pacjenci skarżą się głównie na wyczuwalny palpacyjnie guzek, stwardnienie jądra, czy uczucie dyskomfortu w mosznie. W profilaktyce bardzo ważne jest samodzielne badanie jąder, które powinno być wykonywane raz w miesiącu (w trakcie kąpieli lub prysznicu). Jeżeli podczas takiego badania Chory wyczuje podejrzaną zmianę lub strukturę w mosznie, której wcześniej nie wyczuwał, powinien pilnie odwiedzić gabinet Urologiczny. Lekarz w trakcie takiej wizyty przeprowadzi skrupulatne badanie oraz wykona USG moszny Pacjenta, a także zleci niezbędne badania krwi. Pozwoli to na postawienie prawidłowej diagnozy i niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

Pierwszym krokiem w leczeniu raka jądra jest orchidektomia – operacja polegająca na usunięciu chorego narządu. Po takim zabiegu mężczyzna nie ryzykuje utraty funkcji seksualnych i rozrodczych. Niektórzy Pacjenci po zabiegu wymagają dodatkowego leczenia uzupełniającego jakim jest radio- czy chemioterapia. Bardzo często proponuje się wszczepienie silikonowej protezy w miejsce usuniętego jądra, co pozwala ukryć pooperacyjny ubytek, odtworzyć prawidłowy kształt moszny oraz przyczynić się do poprawy komfortu psychicznego Pacjenta.

Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zmiany w mosznie oraz jądrze znacznie zwiększa szansę na wyleczenie potencjalnie groźnej choroby. Badania profilaktyczne, które młodzi mężczyźni powinni wykonywać u Urologa mogą uchronić przed trudnym i długotrwałym leczeniem. Im szybciej wdroży się diagnostykę oraz terapię prowadzoną przez wykwalifikowanych specjalistów Urologa oraz Onkologa tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!