Nadchodzi fala upałów- co to oznacza dla naszego serca?


Rejestracja Internetowa

 

 

 

Przyzwyczailiśmy się traktować serce jak pompę, która tłoczy krew do naczyń krwionośnych i nie zwracamy uwagi jak ciężko pracuje. Serce to narząd, o którym z pozoru dużo wiemy.

Mięsień sercowy oprócz tego, że jest pompą jest również „małą bioelektrownią” produkującą prąd, dzięki któremu może tak ciężko pracować. Reaguje ono na wszelkie zmiany elektrolitów czyli sodu, potasu i magnezu. Do zaburzeń w poziomie soli mineralnych w naszym organizmie dochodzi głównie w wyniku odwodnienia, o które nie trudno przy 30 stopniowych upałach.

Nasz organizm poci się chcąc się ochłodzić, a wraz z potem usuwamy z organizmu tak potrzebne minerały. Im więcej przebywamy na słońcu tym bardziej jesteśmy narażeni na zaburzenia związane z niedoborem elektrolitów. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że na pracę naszego serca ma również wpływ ilość krwi krążącej w naszym organizmie, czyli im więcej wody spożywamy tym krwi jest więcej, co pozwala sercu wolniej pracować. Jaki z tego wniosek? Chcąc uniknąć nadmiernego męczenia się naszego serca podczas upałów musimy zwiększyć ilość spożywanych płynów i dostarczać organizmowi soli mineralnych, które są rozpuszczalne w wodzie. Spożycie płynów dla dorosłego człowieka to około 2,5l na dobę. W czasie afrykańskich upałów, jakie nadchodzą, tę ilość powinniśmy zwiększyć do 3,5l na dobę. Zanim zaczniemy protestować i mówić „to za dużo” , ”to nie możliwe”, musimy sobie uświadomić, że woda zawarta jest również we wszystkich pokarmach , które spożywamy. Najwięcej w owocach i warzywach, gdzie może stanowić do 90% masy produktu. Dobrym przykładem są ogórki, które zawierają dużo soli mineralnych i 90% ich masy stanowi woda, a do tego są niskokaloryczne. Mała ilość spożywanych płynów nie tylko niekorzystanie wpływa na serce, ale również podnosi ciśnienie krwi, uszkadza nerki i jest bardzo niebezpieczna dla naszego mózgu co prowadzi do udarów.

Jeżeli ktoś choruje na cukrzycę ilość spożywanych płynów powinien zwiększyć jeszcze o około 1l (4,5 litra) na dobę. Nasze serce w upały bardziej się męczy, a gdy będziemy odczuwać jakieś niepokojące objawy dobrze jest pilnie skonsultować się z lekarzem kardiologiem. Specjalista może ocenić pracę naszego serca i wykonać niezbędne badania takie jak: EKG, ECHO SERCA czyli USG SERCA oraz zlecić wykonanie badanie HOLTERA czyli całodobowego monitoringu pracy sera lub dobowego pomiaru ciśnienia.

Wszystkie te badania mogą Państwo wykonać w Centrum Medycznym Remedium Clinic (www.remediumclinic.pl, Tel. 885-1111-85), gdzie porady lekarskiej udzieli dr Emilia Przybylska i dr Karolina Lebiedzińksa.

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!