Profilaktyka chorób gruczołu krokowego

Rejestracja Internetowa

 

 

 

 

Czemu tak duży nacisk kładziony jest na wizytę profilaktyczną mężczyzn w gabinecie urologicznym w czwartej lub piątej dekadzie życia? Gruczoł krokowy (inaczej nazywany prostatą lub sterczem) jest narządem leżącym tuż pod pęcherzem i mającym funkcję wydzielniczą stanowiąc źródło składników odżywczych i ochronnych dla męskiego nasienia.

 

Konieczność badań profilaktycznych związana jest ze zmianami zachodzącymi w gruczole krokowym po czterdziestym roku życia. Jedna z przemian związana jest ze spadkiem produkcji testosteronu, którego poziom obniża się wraz z wiekiem (tzw. męskie przekwitanie). Częstym efektem niskiego poziomu testosterony jest powiększanie się gruczołu krokowego. Taki rozrost jest procesem łagodnym i stosunkowo niegroźnym dla zdrowia, jednak może powodować znaczne trudności z oddawaniem moczu i stać się zmorą w życiu codziennym. Obecnie urologia potrafi odpowiednio pomóc choremu w dolegliwościach związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i wizyta w gabinecie urologicznym może znacząco poprawić komfort życia codziennego.

Kolejną zmianą zachodzącą z wiekiem w gruczole krokowym mężczyzn jest możliwość rozwoju raka. Rak gruczołu krokowego, choć groźny, ma specyficzną biologię rozwoju, ponieważ rozwój ten trwa przez kilka lat i stanowi realne zagrożenie dla życia chorego gdy  rak nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, stąd tak ważne są badania profilaktyczne pozwalające wykryć raka w stadium całkowicie wyleczalnym. W profilaktyce chorób gruczołu krokowego wykonuje się:

- Oznaczenie białka PSA z krwi chorego. Wzrost PSA nie musi być związany tylko rakiem lecz również z innymi stanami chorobowymi gruczołu krokowego

- Badanie przezodbytnicze pozwalające stwierdzić nieprawidłowości w budowie gruczołu krokowego.

- Badanie USG pozwalające określić wielkość gruczołu krokowego. 

Wnioski płynące z tego krótkiego tekstu są dość zawiłe, ponieważ nie każdy wzrost PSA musi oznaczać raka i nie każde powiększenie gruczołu krokowego jest groźne i trzeba  je leczyć, ale jedno jest pewne: każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien pojawić się w gabinecie urologicznym aby nie dać wyprzedzić się chorobie.

 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!