Miałaś cesarskie cięcie? Masz problem z blizną? MOŻEMY TEMU ZARADZIĆ.

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 


Z roku na rok odsetek wykonywanych cięć cesarskich na świecie i w Polsce systematycznie wzrasta. Cięcie cesarskie jest operacją położniczą, w trakcie której dochodzi do przerwania ciągłości skóry, tkanki podskórnej, mięśni, powięzi oraz otrzewnej. W miejscu po cięciu cesarskim powstaje blizna jako następstwo procesu gojenia rany.

TWORZENIE BLIZNY

Przyjmuje się, że okres przebudowy blizny trwa około dwóch lat. Do 12 miesięcy po przebytej operacji mówi się o tzw. bliźnie świeżej, która cały czas podlega dynamicznym i wieloetapowym procesom przebudowy. To właśnie na tym etapie kluczową rolę odgrywa zapewnienie właściwych warunków do regeneracji tkanek. Istotnym elementem procesu gojenia rany jest rehabilitacja. Złe nawyki dnia codziennego takie jak: niewłaściwa pielęgnacja, urazy dodatkowe, mogą przyczynić się do opóźnienia gojenia rany, a także wytworzenia blizny patologicznej – nadwrażliwej, zgrubiałej, powodującej ograniczenia ruchomości brzucha.

NASTĘPSTWA

Kobiety po przebytym cesarskim cięciu mogą odczuwać dyskomfort zarówno w obrębie samej blizny (swędzenie, pieczenie, uczucie ,,pociągania’’) jak i w miejscach odległych na pozór nie związanych z samym zabiegiem. Często borykają się z problemami ze strony: - układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, biegunki) - układu rozrodczego (bolesne miesiączki) - dolegliwościami bólowymi w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Dlatego tak istotne jest podjęcie jak najszybszych działań związanych z blizną, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

CO ROBIĆ

Pracę z blizną rozpoczyna się zwykle około 6 tygodni po porodzie, gdy rana pooperacyjna jest już wygojona, nie ma strupków ani wysięków. Elementy profilaktyki można wdrażać już w pierwszych godzinach po zabiegu. Rehabilitacja po cięcia cesarskiego ma za zadanie nie tylko poprawę funkcjonalności blizny oraz walor estetyczny, ale przede wszystkim ma spowodować powrót napięcia mięśniowego powłok brzusznych i zapobiegać tzw: „obwisłemu brzuchowi”. Odpowiednio wcześnie podjęta praca z blizną daje najlepsze efekty. Nawet po upływie wielu lat warto podjąć terapię, bo ta w znaczący sposób może poprawić komfort naszego życia. Rehabilitacja poprawia naszą postawę, zapobiegając dolegliwością ze strony kręgosłupa i nóg. Ćwiczenia we współpracy z rehabilitantem dają lepsze efekty niż samodzielne ćwiczenia na siłowni.

KOMPLEKSOWA TERAPIA POWINNA OBEJMOWAĆ:

- profilaktykę dnia codziennego polegająca na masażu i stosowaniu środków pielęgnacyjnych wpływających na elastyczność skóry

- odpowiednio dobrane ćwiczenia mobilizujące obszar blizny wykonywane według wskazań rehabilitanta

- naukę prawidłowego toru oddychania zaleconą przez rehabilitanta

- techniki osteopatyczne i terapii manualnej uelastyczniania blizny

- techniki dodatkowe np. kinesiotaping

- codzienną pracę w domu według zaleceń rehabilitanta

TERAPIĄ BLIZNY po cięciu cesarskim w REMEDIUM CLINIC ZAJMUJE SIĘ wyspecjalizowana w tej dziedzinie mgr fizjoterapii ALEKSANDRA URBAŃCZYK-MATELSKA. Rejestracja telefoniczna ☎️885-11-11-85 oraz za pomocą strony internetowej 💻www.remediumclinic.pl

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!