Napięciowe bóle głowy

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 

Większość osób spotkało się w swoim życiu z przejmującym bólem głowy. Nawet najprostsze czynności wydają się wówczas niemożliwe do wykonania i najczęściej potrzebujemy dłuższej chwili, aby powrócić na właściwe tory funkcjonowania. Intensywny styl życia związany z pośpiechem i nerwowością dodatkowo w tym wszystkim nie pomaga.

Ratujemy się „cudownymi tabletkami”, ale jest to zazwyczaj krótkotrwałe zaleczenie objawu, nie zawsze skuteczne. Zbyt częste stosowanie farmakoterapii może w późniejszym czasie doprowadzić do wystąpienia lekooporności i tzw. chronicznych bólów głowy, w walce, z którymi tradycyjne tabletki niewiele zdziałają.

Napięciowy ból głowy, bo o nim mowa, jest szczególnie uciążliwy i pozostaje jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinecie lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty. Średnio co dziesiąta osoba jest narażona na występowanie tych dolegliwości bólowych głowy powtarzających się nawet kilka razy w miesiącu. Napięciowy ból głowy objawia się najczęściej jako obustronny ucisk wokół głowy o różnym nasileniu. Często towarzyszy mu sztywność mięśni karku oraz wzmożona wrażliwość na dotyk skóry w okolicy głowy (przeczulica). Dolegliwość ta charakteryzuje się narastającym bólem głowy w ciągu dnia i nie ulega zmianie, nawet w momencie podejmowania nowych aktywności ruchowych. Jeżeli do objawów uciskowego, opasającego bólu głowy dochodzą nudności, nadwrażliwość na dźwięki lub światło, należy poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego i fizjoterapeutę. Powyższe objawy mogą świadczyć o występowaniu migreny.

Co możemy zrobić z napięciowym bólem głowy? Przede wszystkim zawsze należy pamiętać o indywidualnym podejściu do Pacjenta. Napięciowe bóle głowy związane są w dużej mierze ze stylem życia i ze środowiskiem, w którym funkcjonujemy. Terapia w tym przypadku będzie miała za zadanie zmniejszenie napięć wszystkich struktur mięśniowo-powięziowych przyczyniających się do wywołania niepożądanych objawów patologicznych. Fizjoterapia jest dziedziną, która pomoże ulżyć pacjentowi w jego dolegliwościach bardziej niż leki, ponieważ przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego. Terapeuta w pracy z pacjentem wykorzystuje techniki mięśniowo-powięziowe, terapie punktów spustowych, terapie narzędziowe, pracę nad oddechem oraz edukację w zakresie autorelaksacji. Niezastąpiona może okazać się coraz bardziej popularna terapia czaszkowo-krzyżowa, która przynosi bardzo dobre efekty.

Wszystkie wymienione terapie, stosuję w pracy z pacjentem, a kilkuetapowe zabiegi przynoszą stałą poprawę samopoczucia i uwalniają nas od napięciowych bólów głowy.

 

Radosław Rutkowski
mgr fizjoterapii

                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!