Blog

 Rejestracja Internetowa

 

 

 

18.11.2022

Reakcja zapalna jest jednym z fizjologicznych mechanizmów towarzyszących procesom naprawy uszkodzonych tkanek i naturalną odpowiedzią obronną na działanie niekorzystnych czynników, w tym patogenów.

Podstawowe czynniki etiologiczne wywołujące infekcje u człowieka można zaliczyć do pięciu głównych grup: wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków i robaków. Reakcja zapalna, będąca naturalną odpowiedzią obronną organizmu na infekcję, może być nadmierna i zacząć zagrażać własnym komórkom i organom. Z tego powodu, a także dla poprawy jakości życia głównym celem terapii zapalenia jest zmniejszenie obrzęku, przekrwienia błon śluzowych, bólu i gorączki. Nadużywanie antybiotyków prowadzi do narastania lekooporności drobnoustrojów, a infekcje układu oddechowego są dominującą przyczyną takiego nadużycia, gdyż w zdecydowanej ich większości antybiotykoterapia nie jest wskazana

Aby przekonać się o słuszności postępowań medycznych nie opartych na antybiotykach warto diagnozę stanu zapalnego górnych dróg oddechowych skonsultować u laryngologa. Lekarzy laryngolog w terapii często stosuje płukanki, krople, żel, i niesterydowe leki przeciwzapalne. Jedynie w przypadkach nie zbędnie koniecznych zaleca antybiotykoterapię.

Dlaczego leczenie u laryngologa jest odmienne od leczenia lekarza POZ?

Otolaryngolog dysponuje narzędziami i urządzeniami (endoskop) do wnikliwej oceny górnych dróg oddechowych, co pozwala na dokładniejszą ocenę i postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy. Skraca to czas leczenia i zwolnienia lekarskiego, zapobiega nawrotom. Podjęcie szybkiej i właściwej metody leczenia ustrzeże nas przed przejściem choroby w stan przewlekły, a tym samym unikniemy wielu powikłań. Krótsze leczenie to również niższe koszty leków, co przy obecnych cenach medykamentów nie jest bez znaczenia.

Infekcja górnych dróg oddechowych przebiegająca gwałtownie i nie poprawiająca się po zastosowaniu „ domowych specyfików” wymaga konsultacji laryngologicznej, ponieważ może być powodem poważnej infekcji np. anginy, ropnego zapalenie zatok. Te schorzenia mogą stać się źródłem poważnych powikłań takich jak: zapalenie wsierdzia czy zapalenia opon mózgowych. Ich skutkiem mogą być stany zagrażają życiu pacjenta. Źle leczone infekcje mogą przejść w stan przewlekły , który może skończyć się zabiegiem operacyjnym usunięcia migdałków lub operacją zatok.

 

 

10.11.2022

Czy podejrzewasz u siebie minimum 3 z poniższych cech?:

• Obwód talii 80 cm (jeśli jesteś kobietą) lub 94 cm (jeśli jesteś mężczyzną)- tzw. otyłość brzuszna,

• Podwyższony poziom glukozy w osoczu na czczo tj. 100 mg/dl (5,6 mmol/l) lub leczysz się na cukrzycę typu 2,

• Podwyższone skurczowe ciśnienie tętnicze tj. 130 mm Hg lub rozkurczowe ciśnienie tętnicze 85 mm Hg bądź leczysz się na nadciśnienie tętnicze,

• Podwyższone stężenie trójglicerydów na czczo tj. > 150 mg/dl (1,7 mmol/l) lub przyjmujesz leki na podwyższone stężenie trójglicerydów,

• Obniżone stężenie cholesterolu HDL tzw. dobrego cholesterolu < 50 mg/dl (<1,3 mmol/l) jeśli jesteś kobietą lub < 40 mg/dl (<1,0 mmol/l) jeśli jesteś mężczyzną?

Jeżeli odpowiedziałaś/eś minimum 3 X TAK to prawdopodobnie możesz mieć zespół metaboliczny. Brzmi strasznie? Już tłumaczę co to takiego. Jest to zbiór wzajemnie powiązanych ze sobą czynników zwiększających ryzyko rozwoju i progresji chorób sercowo-naczyniowych, które są plagą dzisiejszych czasów i krajów wysokorozwiniętych. Do chorób sercowo-naczyniowych można zaliczyć zapewne dobrze Ci znane nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy udary, które są bardzo często przyczyną zgonów na świecie.

W takim razie jak możesz ustrzec się przed zespołem metabolicznym i przykrymi konsekwencjami z nimi związanymi? Z pomocą Ci przyjdzie zmiana stylu życia i diety, które wbrew pozorom mają wielką moc i potrafią zdziałać wiele dobrego dla Twojego stanu zdrowia. Z mojego doświadczenia jako dietetyk doskonale o tym wiem, że wprowadzenie zmian na talerzu i prowadzenie zdrowszego stylu życia wspaniale pomaga poprawić wyniki badań i samopoczucie, a czasem mogą również ochronić Cię przed przyjmowaniem wielu leków na stałe.

Już od dziś możesz wprowadzić kilka prostych zmian, które z pewnością pomogą Ci zadbać o siebie i Twoje zdrowie:

• Zacznij jeść regularnie posiłki o stałych porach i nie podjadać między nimi,

• Ogranicz z diety żywność typu fast food, słodycze, słodzone napoje, przekąski (chipsy, batony), napoje energetyczne, napoje gazowane ( w tym woda gazowana)

• Włącz do diety więcej warzyw i owoce jagodowe będące skarbnicą polifenoli,

• Spożywaj zdrowe tłuszcze w postaci tłustych ryb morskich, oliwy z oliwek

• Zacznij pić więcej wody. Zaleca się, aby na każdy kilogram masy ciała spożywać minimum 30 ml płynów, najlepiej wody (około 2-2,5 litra dziennie)

• Zwiększ aktywność fizyczną w postaci chociażby dodatkowych 20 minutowych spacerów dziennie

• Zacznij się wysypiać lub dłużej spać. W wielu badaniach naukowych udowodniono, że niedosypianie sprzyja podjadaniu i spożywaniu żywności wysokoenergetycznej.

 

Po więcej indywidualnie dopasowanych do Ciebie porad i wskazówek zapraszam Cię do gabinetu dietetycznego. Nie zwlekaj. Ilość wolnych miejsc do końca roku jest ograniczona. Już teraz umów się na konsultację dietetyczną, która z pewnością będzie świetną inwestycją w Twoje zdrowie i samopoczuci

 

 

28.10.2022

Muzykoterpia

022pia w medycynie chińskiej jako innowacyjna metoda leczenia

Kasia Janda jest terapeutką medycyny chińskiej, muzykoterapeutą oraz dietetykiem medycyny chińskiej. Tworzy naturalne kosmetyki, z najlepszej jakości organicznych olejów i wosków, oraz zbieranych przez siebie ziół i kwiatów, których używa w swoich autorskich zabiegach kosmetycznych.

Kasia Janda w terapii kamertonami posługuje się Muzykoterapią Dogłębną Komórkową.

Metoda ta opiera się na kilkunastu technikach opracowanych przez dr Barbarę Angel (Romanowską), które powstały m.in. na podstawie badań nad dźwiękiem, przeprowadzonym w USA i Francji. Badania naukowe wykonane w Lambdoma Institute przez dr Barbarę Hero udowodniły, że organy wewnętrzne człowieka, jak również przewodzące energię kanały czy centra energii, posiadają swoje własne określone częstotliwości zdrowia (balansu) i wystarczy być do nich dostrojonym, by być zdrowym.

Dźwięk za pomocą odpowiednich technik, dzięki zastosowaniu tylko naturalnej fali dźwiękowej o długości co najmniej 1 m, wnikając głęboko w komórki, może pomagać w szerokiej gamie dolegliwości fizycznych, psychicznych, duchowych i emocjonalnych, czasem w zdumiewającym stopniu. Na przykład zamiast tradycyjnej akupunktury wykorzystującej igły w leczeniu, używamy kamertonów punktowych co znacznie przyspiesza efekt zdrowienia, a przy okazji zabieg taki, jest przyjemny w odbiorze. Do tej pory udowodniono około 250 schorzeń, na które w pozytywny sposób oddziałuje terapia dźwiękiem. Muzykoterapia nie tylko usuwa ból czy przywraca normalne funkcjonowanie organizmu, ale także wpływa na lepsze nastawienie do życia osoby, rozjaśnia jej myśli, oddziałując na jakość życia.

W dniach 11-13 listopada 2022r. Remedium Clinic odwiedzi znana terapeutka muzykoterapii kamertonowej Pani Katarzyna Janda.

W tych dniach będzie można skorzystać z dwóch typów zabiegów:.

1. Rytuał młodości - Trzy – etapowy autorski zabieg rewitalizujący, łączący akupunkturę, kamertony i masaż twarzy. Cena 320 zł, czas – 1h 45 min,

 

2. Oczyszczanie i regulacja czakr - Zabieg oczyszczająco - regulujący przy pomocy kamertonów! Cena 270 zł czas 1h 30 min

 

 

28.10.2022

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „REMEDIUM Centrum Medyczne Clinic Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 29 października 2022r. Centrum Medyczne Remedium Clinic będzie nieczynne. REMEDIUM CLINIC REJESTRACJA 885 1111 85 LUB 52 321 04 45 WWW.REMEDIUMCLINIC.PL”

14.10.2022

Remedium Clinic

14.10.2022

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „REMEDIUM Centrum CentrumMedyczne Clinic Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 15 października 2022r. Centrum Medyczne Remedium Clinic będzie nieczynne. REMEDIUM CLINIC REJESTRACJA 885 1111 85 LUB 52 321 04 45 WWW.REMEDIUMCLINIC.PL”

30.09.2022

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „REMEDIUM Centrum Medyczne Clinic Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 01 października 2022r. Centrum Medyczne Remedium Clinic będzie nieczynne. REMEDIUM CLINIC REJESTRACJA 885 1111 85 LUB 52 321 04 45 WWW.REMEDIUMCLINIC.PL”

 23.09.2022

Choroby kardiologiczne bardzo często manifestują się na skórze.

Najczęstszym objawem świadczącym o chorobie sercowo-naczyniowej jest sinica, czyli fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych (zwłaszcza warg i języka) w wyniku zmniejszenia wysycenia tlenem krwi tętniczej. Ten objaw obserwujemy przy niewydolności lewej komory serca, w zatorach tętniczych i zakrzepicy żylnej, ubytku przegrody międzykomorowej, przedsionkowej albo przetrwałym przewodzie Botalla. U niektórych osób sinica obejmuje też kończyny. Palce rąk i stóp są wówczas zimne i zsiniałe, czemu może towarzyszyć obrzmienie i nadmierna potliwość. Charakterystyczne jest, że sinica zwykle zwiększa się przy ekspozycji na zimno i zmniejsza się podczas ogrzewania kończyny. Palce pałeczkowate (tzw. palce Hipokratesa) najczęściej świadczą o wrodzonych siniczych wadach serca. Dochodzi wówczas do zwiotczenia łożysk paznokci i pogrubienia dystalnych paliczków. Wiąże się to z występowaniem tzw. paznokci zegarkowych (nazwanych tak z powodu wypukłości i zaokrąglonego kształtu przypominającego szkło chroniące tarczę zegarka).Innym objawem skórnym, mogącym świadczyć o problemach z układem krążenia, są tzw. pajączki, czyli rozszerzone żyłki o średnicy poniżej 1 mm. Często towarzyszy im pojawienie się żylaków czyli, rozszerzonych żył podskórnych o średnicy od 1 do 3 mm. Żylaki pojawiają się zazwyczaj na dolnej części podudzi. Sinica, owrzodzenia skórne, plamica, wybroczyny i bolesne czerwone guzki to objaw zatorowości cholesterolowej. Najczęściej zmiany pojawiają się obustronnie na stopach i podudziach, ale mogą także obejmować uda, pośladki i plecy. Rzadziej występują na kończynach górnych. O zatorowości cholesterolowej może też świadczyć występowanie tzw. zespołu niebieskich palców. Trzeba jednak pamiętać, że zespół niebieskich palców może świadczyć też o martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Choroba ta zawsze związana jest z paleniem tytoniu, a zmiany obejmują palce rąk i nóg. Nasilone uczucie ciepła, napadowe zaczerwienienie kończyn, głównie dolnych, z towarzyszącym palącym bólem to charakterystyczny objaw chorób naczyń. Dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego, w nocy, po spożyciu alkoholu i przy podwyższonej temperaturze otoczenia. Charakterystyczny ból, określany jako palący lub gorący sprawia, że osoby dotknięte tą dolegliwością, szukają sposobów na natychmiastowe ochłodzenie kończyn. I pod wpływem bólu uciekają się do najdziwniejszych sposobów, jak: moczenie stóp w wodzie z lodem. To z kolei prowadzi do powstania owrzodzeń, a nawet martwicy kończyn. Linijne wybroczyny występują zwykle na kończynach i błonach śluzowych. Mogą być także umiejscowione pod paznokciami (tzw. objaw drzazgi). Występują one w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia, ale nie są tak charakterystyczne dla tej choroby, jak bolesne, fioletowe guzki pojawiające się na opuszkach palców. W przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia mogą się też pojawić niebolesne, czerwone plamki zlokalizowane na dłoniach i podeszwach stóp. W chorobach serca charakterystyczne są też obrzęki w obrębie twarzy i stawów. Jeśli któreś z w/w objawów obserwujesz u siebie zgłoś się do kardiologa.

 

 

16.09.2022