Blog

 Rejestracja Internetowa

 

 

 17.03.2023

NIEPŁODNOŚĆ A BEZPŁODNOŚĆ

Choć pojęcie „niepłodność” i „bezpłodność” są często stosowane wymiennie dotyczą dwóch różnych zjawisk.

Niepłodność wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to niemożność zajścia w ciążę, mimo regularnego współżycia seksualnego utrzymującego się powyżej 12 miesięcy bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcyjnych. Szacuje się, iż w krajach rozwiniętych problem ten może dotyczyć od 10 do 15% par. Przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie kobiety, mężczyzny lub po stronie obojga partnerów jednocześnie.

Natomiast bezpłodność wg WHO to trwała niezdolność do posiadania potomstwa, która nie podlega leczeniu. Od niepłodności różni ją fakt, iż współczesna medycyna nie zna sposobu na uporanie się z tym problemem.

Czynnikiem, który w największym stopniu warunkuje płodność kobiet jest ich wiek. Kobiety w wieku 20-30 lat wykazują największą płodność. Po tym czasie płodność kobiet zaczyna maleć.

Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet zalicza się:

  • Zaburzenie hormonalne, które prowadzą do zaburzeń miesiączkowania i cykli bezowulacyjnych. Najczęstsze zaburzenia hormonalne to hiperprolaktynemia i zespół policystycznych jajników

  • Endometriozę

  • Niedrożność jajowodów

  • Wszelkie wady macicy np. mięśniaki, polipy endometrium

  • Choroby zakaźne w tym przede wszystkim infekcje, które występują w obrębie narządów miednicy mniejszej

Przyczyny niepłodności u mężczyzn spowodowane są zwykle:

  • Chorobami ogólnoustrojowymi takimi jak np. choroby układu krążenia

  • Nieprawidłową produkcją, funkcją lub transportem plemników

  • Przyjmowaniem niektórych leków

  • Przegrzewaniem jąder

 

Warto pamiętać, że niepłodność może być również spowodowana złym stylem życia np. nadmierną ekspozycją na stres, siedzącym trybem życia, zażywaniem używek oraz nieodpowiednim odżywianiem.

 

 

08.03.2023

 

03.03.2023

Cywilizacja i rozwój systemów informatycznych oraz sieci telefonii komórkowej spowodował zmianę sylwetki człowieka XXI wieku. Dużo więcej czasu spędzamy na siedząco, a jeszcze więcej z pochyloną do przodu głową. Obciążamy w ten sposób nasz kręgosłup, powodując zwiększone napięcie mięśniowe oraz niefizjologiczne powiększanie się przestrzeni między kręgowych z jednej strony i ich zwężanie z drugiej co prowadzi do powstawania przepuklin i dolegliwości kręgosłupa szczególnie bólowych i ograniczeń ruchomości. Dolegliwości nie leczone mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet być przyczyną operacji i inwalidztwa.

W wielu takich przypadkach bardzo pomocna jest rehabilitacja, zmiana przyzwyczajeń i sposobu pracy przy komputerze ( ergonomia ustawienia ekranu i klawiatury ). Niestety najczęściej dopiero ból skłania nas do refleksji. Dlatego często bywa już za późno na zapobieganie, a trzeba wkroczyć z leczeniem. Neurochirurg nie tylko rozpozna zaburzenia kostne, ale również i przede wszystkim zaburzenia nerwowe. Ucisk na sploty nerwowe może być przyczyną: bólu, drętwienia, mrowienia rąk, bólów i zawrotów głowy, szumów usznych, zaburzeń widzenia. Wszystkie te objawy mogą być groźne i nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji.

 

Postawienie prawidłowej diagnozy, zaplanowanie leczenia, rehabilitacji i zmiana ergonomii pracy przez lekarza specjalistę z zakresu neurochirurgii może uchronić nas przed inwalidztwem, czy zabiegiem operacyjnym. Nie lekceważmy subtelnych objawów i skupmy się na wczesnym wdrożeniu procesów leczenia i rehabilitacji.

 

 

27.01.2023

Jeżeli masz problemy z zajściem w ciążę – zgłoś się do endokrynologa.

Endokrynolog to lekarz zajmujący się chorobami gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli takich, które produkują hormony, a te są niezwykle ważne, gdy para stara się o dziecko.

Wizyta u endokrynologa jest zalecana przede wszystkim kobietom, które nie miesiączkują lub mają nieregularne cykle menstruacyjne, a dodatkowo doświadczają przykrych objawów skórnych (łojotok, trądzik, przebarwienia skórne, nadmierne owłosienie, suchość skóry, potliwość, wydzielina z brodawek sutkowych) oraz zaburzeń masy ciała (niedowaga, nadwaga lub otyłość). Na konsultację ze specjalistą warto zdecydować się także w przypadku trudności z zajściem w ciążę.

Schorzenia o podłożu hormonalnym mogą przebiegać niemal niepostrzeżenie, ale u wielu kobiet dają konkretne i trudne do zignorowania objawy. Oprócz wymienionych wcześniej zaburzeń miesiączkowania oraz problemów ze skórą i wagą, może dokuczać im osłabienie, senność, uczucie niepokoju, a nawet kołatanie serca.

Nie bagatelizuj objawów!

U kobiet w ciąży niedoczynność oraz nadczynność tarczycy jest niezwykle poważnym problemem.

Kobieta ciężarna, która ma zdiagnozowaną chorobę tarczycy powinna być pod szczególną opieką endokrynologa.

Każdy trymestr ciąży wymaga innego sterowania hormonami tarczycy, dlatego kobieta powinna regularnie robić badania laboratoryjne oraz USG tarczycy. Wyniki powinny być omawiane na wizytach kontrolnych u specjalisty endokrynologa, co pomoże szczęśliwie prowadzić ciążę i urodzić zdrowe dziecko .

 

Zaburzenia endokrynologiczne przede wszystkim kobiet ale również mężczyzn mogą być powodem niepłodności, dlatego pary powinny zadbać o równowagę hormonalną odwiedzając endokrynologa. 

 

 

17.02.2023

Zmiany skórne opryszczki wargowej na pierwszy rzut oka nie wyglądają groźnie, lecz jest to wirusowa choroba błon śluzowych i skóry, której występowanie wyklucza przeprowadzenie leczenia stomatologicznego.

Wirusem Herpes Simplex typu I i II zarażonych jest około 90% populacji. Zazwyczaj do zarażenia dochodzi we wczesnym dzieciństwie i bywa że wirus nie powoduje objawów chorobowych. Opryszczka wargowa jest to reaktywacja wirusa obecnego w organizmie na skutek osłabienia odporności immunologicznej.

Uszkodzenie delikatnego pęcherzyka w trakcie procedur stomatologicznych jest bardzo proste, a obecność aerozolu wodno-powietrznego wytwarzanego w trakcie leczenia, może doprowadzić do rozsiania wirusa po błonach śluzowych jamy ustnej i gardła. W takiej sytuacji mówienie czy spożywanie pokarmów bywa znacznie utrudnione. Wirusy z uszkodzonego pęcherzyka mogą dostać się na rogówkę oka co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Należy również zwrócić uwagę na wysoką zaraźliwość wirusa Herpes Simplex i ewentualną możliwość zarażenia nim personelu jak również innych pacjentów.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty każdy pacjent, który zauważy u siebie opryszczkę powinien przełożyć swoją wizytę u dentysty do czasu całkowitego wygojenia zmian, ponieważ lekarz ma pełne prawo odmówić leczenia.

 

lek.dent. Michał Pali

 

05.01.2023

Schyłek grudnia i początek stycznia to okres, podczas którego wiele ludzi robi podsumowanie minionego roku i wyznacza sobie ambitne cele. Bardzo często owe cele dotyczą obszaru zdrowia, a konkretniej schudnięcia czy regularnego uprawiania aktywności fizycznej. W styczniu można to zobaczyć na siłowni, gdy wiele ludzi wykupuje karnety i zaczyna ćwiczyć. Jednakże w większości przypadków zapał do ćwiczeń szybko mija i w lutym/marcu można zaobserwować już mniej ludzi na siłowni. Zapewne dobrze o tym wiesz, że odchudzanie to trudny proces wymagający nakładu czasu i pracy. W celu osiągnięcia tego celu pomocne jest zastosowanie metody SMART. Nazwa tej metody pochodzi od pierwszych anglojęzycznych liter następujących wyrazów:
- Specyfic (skonkretyzowany)- dobrze sformułowany cel powinien brzmieć jednoznacznie i wyrażać dokładnie to co chcesz osiągnąć.
- Measurable (mierzalny)- efekt jaki uzyskasz po utracie kilogramów powinien być możliwy do zmierzenia za pomocą parametrów takich jak np. waga czy centymetr krawiecki. Pozwolą Ci one dokładnie ustalić, czy cel został już osiągnięty.
- Achievable (osiągalny)- wyznaczony cel musi być możliwy do zrealizowania. Nie ma sensu wyznaczać celu, który już na samym początku jest spisany na porażkę. Postaraj się wyznaczyć swój cel ambitnie, ale nadal jego realizacja musi być możliwa. Na przykład schudnięcie 15 kilogramów w miesiąc będzie nieosiągalne, ale już 2 kilogramy tak.
- Relevant (istotny)- wyznaczony cel ma być satysfakcjonujący dla Ciebie, a nie spełniać oczekiwania kogoś innego np. męża.
- Time-bount (określony w czasie)- cel musi mieć ściśle określone ramy czasowe. Skupienie uwagi na zbliżaniu się terminu realizacji celu bywa mobilizujące. Źle sformułowany cel może brzmieć „Schudnę do wakacji”, natomiast poprawnie sformułowany cel „Do wakacji schudnę 6 kg tj. 2 kg na miesiąc”.

Jeśli planujesz poważnie podejść do odchudzania i poprawić swój stan zdrowia to nie zwlekaj i już dziś daj się poprowadzić specjaliście. Istnieje możliwość współpracy dietetycznej w formie stacjonarnej i online.

  

 

 

30.12.2022

 Grypa i inne epidemie, które teraz panują często objawiają się dolegliwościami w postaci kataru czy zapchanego nos. Objawy choroby ustąpią, a katar pozostaje, czy wraca co jakiś czas. Przyczyną może być problem z zatokami. Czasami stan zapalny zatok objawia się w postać chrypki, czy kaszlu ponieważ wydzielina z zatok podrażnia gardło spływając po tylnej ścianie gardła. Pojawienie się przykrego zapachu z ust też nie musi być objawem braku higieny, ale rozwijającej się choroby zatok. Tego typu infekcje dają również przykre bóle głowy, szczególnie przy pochylaniu głowy do przodu. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy zgłoś się do laryngologa. Lekarz otolaryngolog oprócz tradycyjnego badania oglądania zatok przez nos we wziernikach ma do dyspozycji laryngoskop. To urządzenia endoskopowe wyposażone w kamerę na cienki przewodzie, które pozwolą w sposób prawie bez bolesny dokonać badania zatok od wewnątrz. Przy pomocy laryngoskopu stwierdzimy, czy błona wyściełająca zatoki nie jest obrzmiała, zaczerwieniona, czy nie produkuje nadmiaru ślizu i czy w zatokach od „przechodzonego kataru” nie potworzyły się torbiele. Torbiele są bardzo niebezpieczne ponieważ otorbiony stan ropny jest swego rodzaju „bobom infekcyjna”, która w dogodnych okolicznościach (osłabieniem, inna infekcja) może eksplodować ze zdwojoną siłą i doprowadzić do poważnych powikłań. Jednym z takich powikłań są choroby zębów. Ząb psuje się od korzenia i wymaga kosztownego i trudnego leczenia kanałowego. Inne choroby to zapalenie kości i stan zapalny nerwów, który może doprowadzić nawet do porażenia twarzy. Dlatego lekceważenie przedłużającego się kataru (powyżej 10 dni) oraz innych wymienionych wcześnie objawów wymaga pilnej konsultacji u lekarza laryngologa oraz wykonania badań obrazowych takich jak laryngoskopia ( badanie można wykonać podczas wizyty, jest bezpieczne bo nie wykorzystuje promieni Rentgena). Inne badania obrazujące zatoki to: rtg zatok, KT zatok..

  

18.11.2022

Reakcja zapalna jest jednym z fizjologicznych mechanizmów towarzyszących procesom naprawy uszkodzonych tkanek i naturalną odpowiedzią obronną na działanie niekorzystnych czynników, w tym patogenów.

Podstawowe czynniki etiologiczne wywołujące infekcje u człowieka można zaliczyć do pięciu głównych grup: wirusów, bakterii, grzybów, pierwotniaków i robaków. Reakcja zapalna, będąca naturalną odpowiedzią obronną organizmu na infekcję, może być nadmierna i zacząć zagrażać własnym komórkom i organom. Z tego powodu, a także dla poprawy jakości życia głównym celem terapii zapalenia jest zmniejszenie obrzęku, przekrwienia błon śluzowych, bólu i gorączki. Nadużywanie antybiotyków prowadzi do narastania lekooporności drobnoustrojów, a infekcje układu oddechowego są dominującą przyczyną takiego nadużycia, gdyż w zdecydowanej ich większości antybiotykoterapia nie jest wskazana

Aby przekonać się o słuszności postępowań medycznych nie opartych na antybiotykach warto diagnozę stanu zapalnego górnych dróg oddechowych skonsultować u laryngologa. Lekarzy laryngolog w terapii często stosuje płukanki, krople, żel, i niesterydowe leki przeciwzapalne. Jedynie w przypadkach nie zbędnie koniecznych zaleca antybiotykoterapię.

Dlaczego leczenie u laryngologa jest odmienne od leczenia lekarza POZ?

Otolaryngolog dysponuje narzędziami i urządzeniami (endoskop) do wnikliwej oceny górnych dróg oddechowych, co pozwala na dokładniejszą ocenę i postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy. Skraca to czas leczenia i zwolnienia lekarskiego, zapobiega nawrotom. Podjęcie szybkiej i właściwej metody leczenia ustrzeże nas przed przejściem choroby w stan przewlekły, a tym samym unikniemy wielu powikłań. Krótsze leczenie to również niższe koszty leków, co przy obecnych cenach medykamentów nie jest bez znaczenia.

Infekcja górnych dróg oddechowych przebiegająca gwałtownie i nie poprawiająca się po zastosowaniu „ domowych specyfików” wymaga konsultacji laryngologicznej, ponieważ może być powodem poważnej infekcji np. anginy, ropnego zapalenie zatok. Te schorzenia mogą stać się źródłem poważnych powikłań takich jak: zapalenie wsierdzia czy zapalenia opon mózgowych. Ich skutkiem mogą być stany zagrażają życiu pacjenta. Źle leczone infekcje mogą przejść w stan przewlekły , który może skończyć się zabiegiem operacyjnym usunięcia migdałków lub operacją zatok.

 

 

10.11.2022

Czy podejrzewasz u siebie minimum 3 z poniższych cech?:

• Obwód talii 80 cm (jeśli jesteś kobietą) lub 94 cm (jeśli jesteś mężczyzną)- tzw. otyłość brzuszna,

• Podwyższony poziom glukozy w osoczu na czczo tj. 100 mg/dl (5,6 mmol/l) lub leczysz się na cukrzycę typu 2,

• Podwyższone skurczowe ciśnienie tętnicze tj. 130 mm Hg lub rozkurczowe ciśnienie tętnicze 85 mm Hg bądź leczysz się na nadciśnienie tętnicze,

• Podwyższone stężenie trójglicerydów na czczo tj. > 150 mg/dl (1,7 mmol/l) lub przyjmujesz leki na podwyższone stężenie trójglicerydów,

• Obniżone stężenie cholesterolu HDL tzw. dobrego cholesterolu < 50 mg/dl (<1,3 mmol/l) jeśli jesteś kobietą lub < 40 mg/dl (<1,0 mmol/l) jeśli jesteś mężczyzną?

Jeżeli odpowiedziałaś/eś minimum 3 X TAK to prawdopodobnie możesz mieć zespół metaboliczny. Brzmi strasznie? Już tłumaczę co to takiego. Jest to zbiór wzajemnie powiązanych ze sobą czynników zwiększających ryzyko rozwoju i progresji chorób sercowo-naczyniowych, które są plagą dzisiejszych czasów i krajów wysokorozwiniętych. Do chorób sercowo-naczyniowych można zaliczyć zapewne dobrze Ci znane nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy udary, które są bardzo często przyczyną zgonów na świecie.

W takim razie jak możesz ustrzec się przed zespołem metabolicznym i przykrymi konsekwencjami z nimi związanymi? Z pomocą Ci przyjdzie zmiana stylu życia i diety, które wbrew pozorom mają wielką moc i potrafią zdziałać wiele dobrego dla Twojego stanu zdrowia. Z mojego doświadczenia jako dietetyk doskonale o tym wiem, że wprowadzenie zmian na talerzu i prowadzenie zdrowszego stylu życia wspaniale pomaga poprawić wyniki badań i samopoczucie, a czasem mogą również ochronić Cię przed przyjmowaniem wielu leków na stałe.

Już od dziś możesz wprowadzić kilka prostych zmian, które z pewnością pomogą Ci zadbać o siebie i Twoje zdrowie:

• Zacznij jeść regularnie posiłki o stałych porach i nie podjadać między nimi,

• Ogranicz z diety żywność typu fast food, słodycze, słodzone napoje, przekąski (chipsy, batony), napoje energetyczne, napoje gazowane ( w tym woda gazowana)

• Włącz do diety więcej warzyw i owoce jagodowe będące skarbnicą polifenoli,

• Spożywaj zdrowe tłuszcze w postaci tłustych ryb morskich, oliwy z oliwek

• Zacznij pić więcej wody. Zaleca się, aby na każdy kilogram masy ciała spożywać minimum 30 ml płynów, najlepiej wody (około 2-2,5 litra dziennie)

• Zwiększ aktywność fizyczną w postaci chociażby dodatkowych 20 minutowych spacerów dziennie

• Zacznij się wysypiać lub dłużej spać. W wielu badaniach naukowych udowodniono, że niedosypianie sprzyja podjadaniu i spożywaniu żywności wysokoenergetycznej.

 

Po więcej indywidualnie dopasowanych do Ciebie porad i wskazówek zapraszam Cię do gabinetu dietetycznego. Nie zwlekaj. Ilość wolnych miejsc do końca roku jest ograniczona. Już teraz umów się na konsultację dietetyczną, która z pewnością będzie świetną inwestycją w Twoje zdrowie i samopoczuci

 

 

28.10.2022

Muzykoterpia

022pia w medycynie chińskiej jako innowacyjna metoda leczenia

Kasia Janda jest terapeutką medycyny chińskiej, muzykoterapeutą oraz dietetykiem medycyny chińskiej. Tworzy naturalne kosmetyki, z najlepszej jakości organicznych olejów i wosków, oraz zbieranych przez siebie ziół i kwiatów, których używa w swoich autorskich zabiegach kosmetycznych.

Kasia Janda w terapii kamertonami posługuje się Muzykoterapią Dogłębną Komórkową.

Metoda ta opiera się na kilkunastu technikach opracowanych przez dr Barbarę Angel (Romanowską), które powstały m.in. na podstawie badań nad dźwiękiem, przeprowadzonym w USA i Francji. Badania naukowe wykonane w Lambdoma Institute przez dr Barbarę Hero udowodniły, że organy wewnętrzne człowieka, jak również przewodzące energię kanały czy centra energii, posiadają swoje własne określone częstotliwości zdrowia (balansu) i wystarczy być do nich dostrojonym, by być zdrowym.

Dźwięk za pomocą odpowiednich technik, dzięki zastosowaniu tylko naturalnej fali dźwiękowej o długości co najmniej 1 m, wnikając głęboko w komórki, może pomagać w szerokiej gamie dolegliwości fizycznych, psychicznych, duchowych i emocjonalnych, czasem w zdumiewającym stopniu. Na przykład zamiast tradycyjnej akupunktury wykorzystującej igły w leczeniu, używamy kamertonów punktowych co znacznie przyspiesza efekt zdrowienia, a przy okazji zabieg taki, jest przyjemny w odbiorze. Do tej pory udowodniono około 250 schorzeń, na które w pozytywny sposób oddziałuje terapia dźwiękiem. Muzykoterapia nie tylko usuwa ból czy przywraca normalne funkcjonowanie organizmu, ale także wpływa na lepsze nastawienie do życia osoby, rozjaśnia jej myśli, oddziałując na jakość życia.

W dniach 11-13 listopada 2022r. Remedium Clinic odwiedzi znana terapeutka muzykoterapii kamertonowej Pani Katarzyna Janda.

W tych dniach będzie można skorzystać z dwóch typów zabiegów:.

1. Rytuał młodości - Trzy – etapowy autorski zabieg rewitalizujący, łączący akupunkturę, kamertony i masaż twarzy. Cena 320 zł, czas – 1h 45 min,

 

2. Oczyszczanie i regulacja czakr - Zabieg oczyszczająco - regulujący przy pomocy kamertonów! Cena 270 zł czas 1h 30 min

 

 

28.10.2022

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst „REMEDIUM Centrum Medyczne Clinic Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 29 października 2022r. Centrum Medyczne Remedium Clinic będzie nieczynne. REMEDIUM CLINIC REJESTRACJA 885 1111 85 LUB 52 321 04 45 WWW.REMEDIUMCLINIC.PL”

14.10.2022

Remedium Clinic

14.10.2022

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „REMEDIUM Centrum CentrumMedyczne Clinic Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 15 października 2022r. Centrum Medyczne Remedium Clinic będzie nieczynne. REMEDIUM CLINIC REJESTRACJA 885 1111 85 LUB 52 321 04 45 WWW.REMEDIUMCLINIC.PL”

30.09.2022

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „REMEDIUM Centrum Medyczne Clinic Szanowni Państwo, informujemy, że w dniu 01 października 2022r. Centrum Medyczne Remedium Clinic będzie nieczynne. REMEDIUM CLINIC REJESTRACJA 885 1111 85 LUB 52 321 04 45 WWW.REMEDIUMCLINIC.PL”

 23.09.2022

Choroby kardiologiczne bardzo często manifestują się na skórze.

Najczęstszym objawem świadczącym o chorobie sercowo-naczyniowej jest sinica, czyli fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych (zwłaszcza warg i języka) w wyniku zmniejszenia wysycenia tlenem krwi tętniczej. Ten objaw obserwujemy przy niewydolności lewej komory serca, w zatorach tętniczych i zakrzepicy żylnej, ubytku przegrody międzykomorowej, przedsionkowej albo przetrwałym przewodzie Botalla. U niektórych osób sinica obejmuje też kończyny. Palce rąk i stóp są wówczas zimne i zsiniałe, czemu może towarzyszyć obrzmienie i nadmierna potliwość. Charakterystyczne jest, że sinica zwykle zwiększa się przy ekspozycji na zimno i zmniejsza się podczas ogrzewania kończyny. Palce pałeczkowate (tzw. palce Hipokratesa) najczęściej świadczą o wrodzonych siniczych wadach serca. Dochodzi wówczas do zwiotczenia łożysk paznokci i pogrubienia dystalnych paliczków. Wiąże się to z występowaniem tzw. paznokci zegarkowych (nazwanych tak z powodu wypukłości i zaokrąglonego kształtu przypominającego szkło chroniące tarczę zegarka).Innym objawem skórnym, mogącym świadczyć o problemach z układem krążenia, są tzw. pajączki, czyli rozszerzone żyłki o średnicy poniżej 1 mm. Często towarzyszy im pojawienie się żylaków czyli, rozszerzonych żył podskórnych o średnicy od 1 do 3 mm. Żylaki pojawiają się zazwyczaj na dolnej części podudzi. Sinica, owrzodzenia skórne, plamica, wybroczyny i bolesne czerwone guzki to objaw zatorowości cholesterolowej. Najczęściej zmiany pojawiają się obustronnie na stopach i podudziach, ale mogą także obejmować uda, pośladki i plecy. Rzadziej występują na kończynach górnych. O zatorowości cholesterolowej może też świadczyć występowanie tzw. zespołu niebieskich palców. Trzeba jednak pamiętać, że zespół niebieskich palców może świadczyć też o martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Choroba ta zawsze związana jest z paleniem tytoniu, a zmiany obejmują palce rąk i nóg. Nasilone uczucie ciepła, napadowe zaczerwienienie kończyn, głównie dolnych, z towarzyszącym palącym bólem to charakterystyczny objaw chorób naczyń. Dolegliwości nasilają się podczas wysiłku fizycznego, w nocy, po spożyciu alkoholu i przy podwyższonej temperaturze otoczenia. Charakterystyczny ból, określany jako palący lub gorący sprawia, że osoby dotknięte tą dolegliwością, szukają sposobów na natychmiastowe ochłodzenie kończyn. I pod wpływem bólu uciekają się do najdziwniejszych sposobów, jak: moczenie stóp w wodzie z lodem. To z kolei prowadzi do powstania owrzodzeń, a nawet martwicy kończyn. Linijne wybroczyny występują zwykle na kończynach i błonach śluzowych. Mogą być także umiejscowione pod paznokciami (tzw. objaw drzazgi). Występują one w przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia, ale nie są tak charakterystyczne dla tej choroby, jak bolesne, fioletowe guzki pojawiające się na opuszkach palców. W przebiegu infekcyjnego zapalenia wsierdzia mogą się też pojawić niebolesne, czerwone plamki zlokalizowane na dłoniach i podeszwach stóp. W chorobach serca charakterystyczne są też obrzęki w obrębie twarzy i stawów. Jeśli któreś z w/w objawów obserwujesz u siebie zgłoś się do kardiologa.

 

 

16.09.2022