Co o USG płodu warto wiedzieć?

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 

 

 

Ultrasonografię jako badanie obrazowe wprowadzono do medycyny na przełomie lat 60/70 XX wieku. Pierwotnie stosowana jako metoda badania guzów sutka, później pęcherzyka żółciowego i nerek, a następnie wykorzystywana w medycynie prenatalnej w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu.

Podstawowe badanie USG w ciąży odbywa się w prezentacji dwuwymiarowej. Jest to tzw. USG 2D. USG dwuwymiarowe umożliwia obserwowanie przekroju wnętrza macicy i zarysów ciała płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych. Badanie USG jest wykorzystywane do oceny rozwoju prawidłowości przebiegu ciąży oraz wykrycia ewentualnych wad rozwojowych płodu i struktur anatomicznych łożyska oraz ilości wód płodowych. Aparaty USG nowej generacji umożliwiają również ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne matki i płodu – jest to tzw. USG dopplerowskie.

W trakcie ciąży zalecane jest przeprowadzanie trzykrotnie badania USG, między 11. a 14. tygodniem ciąży (badanie w kierunku stwierdzenia wad rozwojowych płodu oraz prawidłowego rozwoju mózgu „efekt motyla”), między 18. a 22. tygodniem (tzw. „badanie połówkowe” – określa prawidłowy rozwój narządów wewnętrznych, wykrywanie ewentualnych wad serca płodu, określa wiek płodu i przybliżoną datę porodu) oraz badanie między 28. a 32. tygodniem ciąży (na podstawie pomiarów wielkości płodu aparat USG jest w stanie określić masę płodu oraz przebieg porodu). Badanie umożliwia również poznanie przez rodziców płci dziecka jeszcze przed jego narodzeniem.

USG 3D to USG trójwymiarowe, umożliwiające zobaczenie twarzy i ciała dziecka przez rodziców prawie tak, jak widoczne byłyby na zdjęciu. Wielu psychologów uważa, że USG 3D przyczynia się do wytworzenia wcześniejszej silnej więzi emocjonalnej między przyszłymi rodzicami a dzieckiem, szczególnie wzmacnia poczucie związku matki z nienarodzonym dzieckiem. USG trójwymiarowe pozwala uzyskać obraz dziecka – zrozumiały dla obserwującej badanie kobiety ciężarnej i jej partnera. Trójwymiarowe USG w ciąży rejestruje obraz przestrzenny całego płodu.

Obrazowanie trójwymiarowe ma duże znaczenie w diagnostyce niektórych chorób genetycznych i wad wrodzonych u dziecka. W USG 3D bardziej dokładna i powtarzalna niż w 2D jest także ocena przezierności karkowej płodu, która służy diagnostyce rozszczepu kręgosłupa, można również wykryć rozszczep podniebienia.

Tak zapisany obraz nienarodzonego dziecka stanowi dla przyszłych rodziców unikalną pamiątkę.

 

                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!