Zespół ciasnoty podbarkowej

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 

Dokucza Ci ból barku podczas wykonywania czynności wykonywanych ponad głową? – może to zespół ciasnoty podbarkowej!

Wśród wszystkich dolegliwości bólowych występujących w układzie ruchu, bóle w obrębie stawu barkowego zajmują drugie miejsce. Na tak częste problemy wpływa fakt, że staw ma zbyt dużą ruchomość względem małej stabilizacji. Często dysfunkcje tego obszaru opisywane są ogólnie jako zespół bolesnego barku i wśród zaleceń znajdziemy stosowanie środków przeciwbólowych. Należy jednak precyzyjnie określić przyczynę zaburzenia i skutecznie ją usunąć. Szacuje się, że aż w 40- 60% przyczynę stanowi właśnie zespół ciasnoty podbarkowej.

Typowe dla tego schorzenia objawy to ból podczas unoszenia barku przodem i/ lub bokiem, który manifestuje się głównie podczas wykonywania czynności ponad głową. Dolegliwości bólowe zazwyczaj dotyczą osób po 40-tce i nasilają się często nocą. Okolica bólowa obejmuje górno-boczną część ramienia.

Schorzenie wynika z przeciążenia jednego z mięśni wchodzących w skład stożka rotatorów tj. m. nadgrzebieniowego. Przyczyną dysfunkcji jest decentralizacja głowy kości ramiennej, która uciska na wspomniany wyżej mięsień. Z czasem mikrouszkodzenia sumują się; w tkankach odkładają się złogi wapniowe, występują stany zapalne, a zakresy ruchomości stawu coraz bardziej się zmniejszają. Zespół ciasnoty podbarkowej bardzo często koreluje z wadliwą postawą ciała pacjenta charakteryzującą się wysunięciem barków do przodu.

Wyróżnia się 3 etapy powstawania zespołu cieśni podbarkowej. Pierwszy może pojawić się nawet przed 25.rokiem życia. Charakterystyczne jest wówczas występowanie tzw. „bolesnego łuku”, czyli bólu występującego między niebolesnymi momentami odwiedzenia. W etapie drugim występują dodatkowo zwłóknienia i pogrubienia w tkankach, słychać trzeszczenia w stawie, a zakres ruchomości zarówno czynnej jak i biernej jest zmniejszony. Ostatnie stadium cechuje się bardzo dużym ograniczeniem ruchomości i zmniejszeniem się siły mięśniowej i znacznym nasileniem dolegliwości bólowych.

Fizjoterapia w zespole ciasnoty podbarkowej polega głównie na niwelowaniu bólu i odzyskiwaniu utraconych funkcji, czyli zwiększaniu siły mięśniowej, zakresu ruchomości i budowaniu odpowiedniej stabilizacji. Takie efekty można uzyskać przez stosowanie np. terapii tkanek miękkich, pinoterapii czy kinesiotapingu.

 

W ciężkich przypadkach warto zastosować terapię osoczem bogatopłytkowym. Zabieg jest małoinwazyjny, a rezultaty widoczne są w krótkim czasie. Jest w pełni bezpieczny, ponieważ osocze izoluje się z krwi pacjenta, a jego działanie polega na odbudowie uszkodzonych struktur. W Centrum Medycznym Remedium Clinic terapię osoczem bogatopłytkowym prowadzi specjalista ortopeda traumatolog dr n. med. Mariusz Śniegowski. 

 

Pola Zamojska
mgr fizjoterapii

                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!