Rozstęp mięśnia prostego brzucha

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 

Rozstęp mięśnia prostego brzucha najczęściej dotyczy kobiet w ciąży i niestety często pozostaje po urodzeniu dziecka. Schorzenie polega na rozejściu się na boki mięśnia prostego brzucha (zazwyczaj w okolicy pępka) na szerokość większą niż grubość dwóch lub trzech palców. Wówczas podczas napięcia mięśni na brzuchu pojawia się uwypuklenie, które znika po rozluźnieniu się pacjentki. Wśród czynników przyczyniających się do RMPB wymienia się: duży płód, kolejne ciąże, dużą objętość wód płodowych, ciążą bliźniaczą, wzmożoną pracą mięśni brzucha pod koniec ciąży, jak również otyłość.

Zaburzenia nie należy ignorować, ponieważ nie jest to tylko problem estetyczny. Dolegliwość często powiązana jest z występowaniem nietrzymania moczu, kału czy obniżeniem narządów dna miednicy. Ponadto prawidłowo napięte mięśnie brzucha utrzymują trzewia w jamie brzusznej na odpowiednim poziomie oraz stymulują prawidłowy nacisk narządów na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. W przypadku RMPB mięśnie są niewydolne, czego skutkiem jest nieprawidłowa postawa ciała i często przewlekłe bóle kręgosłupa.

Obecnie pacjentkom coraz częściej zaleca się rutynowe wykonywanie testu w celu rozpoznania rozstępu mięśni prostych brzucha pod koniec ciąży (ostatni trymestr), a także od 3. doby po narodzeniu dziecka, bez względu na to czy był to poród fizjologiczny czy cięcie cesarskie. Przy dodatnim wyniku testu kobietom zaleca się ograniczenie pracy tłoczni brzusznej, na przykład poprzez unikanie podnoszenia ciężarów czy wstawanie z łóżka z pozycji leżenia bokiem.

Leczenie zachowawcze RMPB to przede wszystkim ĆWICZENIA! Efektem regularnych treningów pod okiem fizjoterapeuty jest zmniejszenie/ zamknięcie rozstępu oraz poprawa napięcia spoczynkowego mięśni prostych brzucha. Terapeuta za pomocą technik masażu tkanek głębokich czy rozluźniania mięśniowo- powięziowego skutecznie wydłuża przykurczone już tkanki i tym samym przywraca równowagę mięśniową.

 

Pola Zamojska
mgr fizjoterapii

                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!