Przedwczesny wytrysk - "zmora" wielu mężczyzn.

 Rejestracja Internetowa

 

 Do wyjątków należy, aby w życiu aktywnego seksualnie człowieka nie pojawiły się żadne problemy seksualne. Dotyczą one zarówno mężczyzn jak i kobiet i mają negatywny wpływ na reakcje seksualne. Wyrażają się osłabieniem libido, podniecenia czy zaburzeniami w osiąganiu orgazmu. Najczęściej spotykanym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn jest wytrysk przedwczesny.

O wytrysku przedwczesnym mówimy, kiedy mężczyzna wbrew swojej woli wcale lub prawie wcale nie kontroluje ejakulacji nasienia w czasie czynności seksualnych co w konsekwencji powoduje brak partnerskiej satysfakcji. Według różnych autorów problemem tym dotkniętych jest na świecie od 30 do 75 procent mężczyzn zwłaszcza młodych podejmujących aktywność seksualną. W Polsce co trzeci mężczyzna ma taki problem seksualny. Polega on na wytrysku nasienia niekiedy już podczas gry wstępnej, lub po kilku ruchach frakcyjnych. U niektórych młodych mężczyzn podczas inicjacji seksualnej występują bardzo wczesne wytryski i jeżeli nie mają one charakteru trwałego nie wymagają leczenia. Związane jest to z bardzo dużym podnieceniem seksualnym i brakiem edukacji. Dopiero z upływem czasu mężczyzna uczy się jak panować nad wytryskiem dającym pełną satysfakcję i przyjemność. Również z wiekiem okres latencji wytrysku wydłuża się i problem ten stopniowo zanika.

Wytrysk przedwczesny powoduje u mężczyzny uczucie wstydu, poczucie mniejszej wartości męskiej, lęk przed brakiem zaspokojenia seksualnego partnerki, jej utratą, ośmieszeniem przez nią w jego środowisku. Dominujący lęk przed wytryskiem przedwczesnym powoduje u mężczyzny swoiste błędne koło. Ogranicza on kontakty seksualne, a wytryski przy każdym kontakcie płciowym występują coraz szybciej. Nie ujawniając problemu partnerce czuje się samotny, zagubiony. Mitem są opinie, że mężczyźni borykający się z tą dolegliwością nienawidzą kobiet. Oni są porażeni lękiem przed wytryskiem przedwczesnym i po prostu boją się podjęcia aktywności seksualnej.

Powtarzające się wytryski przedwczesne i nie podjęcie leczenia mogą doprowadzić do unikania kontaktów seksualnych, zaburzeń wzwodu lub nawet niechęci do współżycia. Stan taki prowadzi do konfliktów rodzinnych i z otoczeniem, spadku aktywności zawodowej, ucieczkę w różnego rodzaju uzależnienia jak np. alkoholizm, narkotyki, hazard. Seks przestaje być spostrzegany jako spontaniczny i radosny akt partnerski mający na celu zapewnienie pełnej gamy przeżyć erotycznych.

Dużo partnerek seksualnych obwinia się za szybkie wytryski mężczyzn uważając siebie za niezbyt atrakcyjne, bądź istnienie innych kobiet w jego życiu erotycznym. Brak pełnej satysfakcji seksualnej u kobiet wywołuje frustrację, niecierpliwość i złość. U mężczyzn natomiast powoduje coraz większe lęki i nasila problem zwiększany przez obraz niezwykle sprawnego seksualnie mężczyzny przedstawianego w mediach co to „zawsze i długo może”.

Przedwczesny wytrysk to nie zawsze problem członka, a w większości przypadków przyczyny mają charakter psychogenny. Za ejakulację odpowiadają ośrodki seksualności w mózgu i rdzeniu kręgowym. Inne przyczyny to: niska częstotliwość stosunków płciowych, obawa przed niezaspokojeniem partnerki, warunki stresowe podczas seksu, „ szybkie numerki” z okazjonalnymi partnerkami jak również częste nawyki masturbacyjne. W mniejszym stopniu należy wymienić przyczyny organiczne, jak np. zmiany anatomiczne członka, stany zapalne cewki moczowej, gruczołu krokowego,. cukrzycę, choroby neurologiczne, zbyt częste stosowanie leków stymulujących seksualnie i inne.

Niekiedy problem wytrysku przedwczesnego pojawia się nagle po wielu latach normalnego współżycia. Przyczyną może być przemęczenie, stresy, zaburzone relacje partnerskie, nadmierne pożądanie seksualne, presja ze strony partnerki. Unikanie rozmowy partnerskiej o problemie mężczyzny, to „chowanie głowy w piasek”. Ona czuje się rozczarowana, on ma poczucie winy jako niespełniony kochanek. O problemie mężczyzna z kobietą powinien rozmawiać szczerze. Kochająca, cierpliwa kobieta, swoją wyważoną postawą seksualną dodaje otuchy i wsparcia mężczyźnie. Jego lęki związane z wytryskiem zmniejszają się, a możliwość kontrolowania wytrysku poprawia się.

Nowoczesne sposoby leczenia pomagają sterować odruchem wytrysku i dostosowywać go do potrzeb seksualnych. W leczeniu wskazana jest terapia partnerska. Niekiedy mężczyźni z tym problemem starają się pomóc sobie sami. Piją niewielkie ilości alkoholu przed podjęciem aktywności seksualnej, masturbują się przed stosunkiem, skracają okres pieszczot wstępnych. Na ogół nie przynosi to wymiernych korzyści. Wtedy koniecznie trzeba skorzystać z poradnictwa seksuologa. Stosuje się leczenie farmakologiczne, które wydłuża latencję wytrysku oraz psychoterapię racjonalną, polegającą na wyjaśnieniu mechanizmu zaburzenia i na radach praktycznych jak. Zaleca się regularne kontakty seksualne. Przy istnieniu zmian anatomicznych w obrębie członka, np. krótkie wędzidełko, dokonuje się niewielkiego zabiegu chirurgicznego. W przypadku współistnienia zaburzeń wzwodu stosuje się leki poprawiające sprawność.

Rokowanie w leczeniu przedwczesnych wytrysków jest dobre. Udane, satysfakcjonujące kontakty seksualne stanowią ważny czynnik jakości ludzkiego życia. Należy pamiętać, że mogą niekiedy występować nawroty problemu. Dlatego istotną rolę w ich zapobieganiu jest utrzymywanie przez pacjenta co pewien czas kontaktu z lekarzem seksuologiem, aby „zmora” przedwczesnego wytrysku nie powtórzyła się.

Autor: Zbigniew A. Fronczek specjalista ginekolog położnik, seksuolog


Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!