Jak przygotować się do badania - Gabinet USG

Rejestracja Internetowa

 

 

 

 

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

 

Dzień przed badaniem:

•    Stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa.

•    Dodatkowo możesz przyjąć leki typu Espumisan, Esputicon lub podobne. Mają one na celu usunięcie z przewodu pokarmowego gazów, które są przeszkodą dla ultradźwięków. Leki te można kupić w aptece bez recepty. Należy je przyjmować 3 x dziennie po 2 kapsułki, najlepiej przez 2-3 dni przed datą badania. Leki te są szczególnie wskazane u pacjentów z tendencją do zaparć i wzdęć brzucha.

 

Jeżeli badanie odbywa się do godz. 12:00:

•    Zgłoś się na badanie na czczo.

•    Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie spożyj do godziny 18.

 

Jeżeli badanie odbywa się po godz. 12:00, to na co najmniej 6 godzin przed badaniem:

•    Nie przyjmuj pokarmów.

•    Nie pij innych płynów poza niesłodzoną, niegazowaną wodą. W szczególności nie pij kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych.

•    Nie pal tytoniu.

•    Nie żuj gumy.

•    Dodatkowo, możesz przyjąć np. Espumisan, Esputicon lub podobne, 3 x 2 kapsułki w ciągu dnia.

 

Aby umożliwić ocenę pęcherza moczowego:

•    Na godzinę przed badaniem wypij 0,5 - 1 litra niegazowanej wody i nie oddawaj moczu tak, by w chwili badania pęcherz moczowy był dobrze wypełniony. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Optymalne warunki badania będą wówczas, gdy będziesz odczuwać lekkie parcie na mocz; natomiast zarówno słabe, jak i maksymalne wypełnienie pęcherza utrudni wykonanie badania. 

 

Jeśli posiadasz wyniki poprzednich badań obrazowych (np. USG, rezonansu magnetycznego - MRI, tomografii komputerowej - TK), pamiętaj, aby przynieść je ze sobą.

W niektórych sytuacjach, podczas badania USG jamy brzusznej lekarz może poprosić Ciebie o opróżnienie pęcherza.

 

 

 

Przygotowanie do badania USG Doppler

 

Badanie USG Doppler w większości przypadków nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowią badania dopplerowskie wykonywane przez powłoki brzuszne: badanie tętnic nerkowych, aorty brzusznej, tętnic trzewnych (pnia trzewnego i tętnic krezkowych), układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych – wówczas obowiązuje przygotowanie takie samo, jak do badania USG jamy brzusznej.

 

Dzień przed badaniem USG Doppler w zakresie brzucha:

•    Obowiązuje dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa.

•    Stosuj leki typu Espumisan w dawce 3 x 2 kapsułki dziennie, przez 2-3 kolejne dni. Preparat ma na celu usunięcie z przewodu pokarmowego gazów, które stanowią przeszkodę dla ultradźwięków.

 

Przez 6 godzin przed badaniem USG Doppler w zakresie brzucha:

•    Nie przyjmuj pokarmów,

•    Nie pij płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną),

•    Nie pal tytoniu,

•    Nie żuj gumy.

 

 

 

Przygotowanie do badania USG tarczycy

 

Do badania USG tarczycy nie trzeba się w sposób szczególny przygotowywać. Nie ma potrzeby aby być na czczo, więc badanie można wykonać o dowolnej porze dnia. Badanie to jest bezinwazyjne, bezbolesne i trwa zaledwie do kilkunastu minut. Przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię oraz ewentualnie te części ubioru, które mogą przeszkadzać w dostępie do badanego gruczołu.

 

Warto pamiętać, że jeśli wcześniej została zdiagnozowana choroba tarczycy, dobrze jest zabrać ze sobą na badanie poprzednie wyniki: zarówno USG, jak i laboratoryjne (TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG).

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!