Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

 Rejestracja Internetowa 

PIERWSZA WIZYTA DZIECKA U DENTYSTY

Dziecko dla stomatologa jest wyjątkowym pacjentem. Nie ma nic bardziej budującego, niż zrelaksowany mały człowiek, który po kolejnych wizytach dzielnie wkracza do gabinetu dentystycznego. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie malucha przed wizytą.

Oto kilka wskazówek:

1. Kiedy pierwsza wizyta?

Im szybciej tym lepiej. Zaleca się, tuż po wyrżnięciu się pierwszego zęba mlecznego (ok. 6 m-sc życia). Pierwsza wizyta jest dedykowana głównie rodzicom, by udzielić wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej dziecka. Z kolei w wieku 2-3 lat zaleca się tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko zapozna się z gabinetem, będzie mogło po raz pierwszy „polatać w górę i w dół” fotelem, pobawić się lusterkiem, napompować balona z rękawiczki oraz poznać swojego dentystę i nauczyć się pod kontrolą specjalisty prawidłowego szczotkowania zębów.

2. Tuż przed…

Bardzo ważne jest, by rodzic nie zarażał swoim strachem dziecka. Najgorsze przed wizytą są opowieści typu: „jak mamusia i tatuś byli w twoim wieku to dopiero było strasznie i teraz się boją, ale Ty się nie martw, teraz jest inaczej”, „nie bój się, nic nie będzie boleć”, „jak nie będziesz mył zębów, to pójdziesz do dentysty i rozwierci Ci ząb” itp. Po takich zapowiedziach dziecko kojarzy wizytę ze słowami: strasznie, martw się, bój się, będzie boleć. Traktuje wizytę jako karę za zaniedbania higieniczne.

3. Wspaniała przygoda

Dlatego dobrze jest podejść do tego w zupełnie inny sposób. Warto bawić się w domu, przebadać wraz z dzieckiem pyszczki całej armii misiów. Obejrzeć z dzieckiem bajki edukacyjne (np. Było sobie życie- odc. Kubki smakowe i zęby) czy też czytać książeczki. Po takim przygotowaniu wizyta w gabinecie dentystycznym będzie wspaniałą przygodą, podczas której stomatolog wraz z dzieckiem wygania robaczki próchniaczki z ząbków specjalnymi łaskotkami i zatrudnia Słonia Ślinojadka, aby poodkurzał buzię po wcześniejszym myciu ząbka laserkiem wodnym. Na koniec specjalnym cementem zamurowują drzwi do domku zębowego, aby już nigdy tam żadne szkodniki nie weszły.

4. Kompan

W taką przygodę warto, aby dziecko zabrało swoją przytulankę, ulubioną książeczkę czy też inną rzecz, którą zna i będzie dawała mu poczucie bezpieczeństwa.

5. Dziecko z bólem

Dziecko, które już wcześniej poznało swojego dentystę w przyjemnych okolicznościach leczenia małych ubytków próchnicowych, potrafi zaufać w momencie wizyty „bólowej”. Problemem jest sytuacja, w której dziecko z bólem po raz pierwszy odwiedza gabinet dentystyczny. Proszę nie mówić, że „doktor nic nie zrobi, tylko spojrzy” albo „to potrwa tylko sekundę”. Niestety samym spojrzeniem nie wyleczymy zęba, a dziecko poczuje się oszukane przez osobę, której najbardziej ufa- przez rodzica i osobę, która dopiero próbuje zdobyć jego zaufanie- stomatologa.

Podsumowując:

Kluczem do sukcesu leczniczego jest zarówno odpowiednie przygotowanie dziecka w domu przez rodzica jak i podejście stomatologa. Wybór gabinetu w którym maluch będzie się czuł bezpiecznie od pierwszej wizyty, zaowocuje pięknymi wspomnieniami, zdrowym uzębieniem i brakiem uprzedzeń w życiu dorosłym.

Autor: lek. dent. Katarzyna Bojarska

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!